McCravy

County Bank

Home | Facebook | Twitter
GwdToday | Greenwood, SC
News
• Greenwood
• Lakelands & beyond
• School & College
• Sports
Community
• Promotions
• Occasions
• Events
• Contest

Bayberry Inn Oct 2015
Marketplace
• Classifieds
• Employment
• Yard Sales
• Add Classifieds
Crime Network
• Arrest Reports
• SC Sex Offenders
Obituaries
• Obituaries

Cambridge Academy


home : news : school & college July 19, 2019

PTC Page Sponsor Banner



7/10/2019 6:29:00 PM
Lander University announces President's List, Dean's List and Freshman Honor Roll

Lander University has announced the names of those undergraduate students who have been named to the President's List, Dean's List, or Freshman Honor Roll. The students and their hometowns are listed by South Carolina county for your convenience.

“We are proud of our students and their continued academic success,” says Writer and Public Information Coordinator, Lander Graham Duncan '17 University Relations and Publications, Lander University. 


Lander University announces President’s List for Spring 2019


Lander University announces the names of undergraduate students who are recognized with the honor of making the President’s List, during the spring semester of the 2018-2019 school year. To qualify for the President’s List, a student must earn a GPA of 4.0 over the course of the semester. Students and their hometowns are listed by county below.

Abbeville County: Kandice Blackwood, of Abbeville; Emily Brantly, of Abbeville; Anslee Brock, of Honea Path; Megan Brocklehurst, of Honea Path; Kamiyah Brown, of Abbeville; De'areyes Bryant, of Calhoun Falls; Ashleigh Burton, of Iva; Sommer Burton, of Iva; Amanda Cleveland, of Honea Path; Emily Falls, of Abbeville; Nicole Frosceno, of Abbeville; Kaitlyn Gordon, of Abbeville; Caitlin Hill, of Abbeville; Marissa Hines, of Due West; Abigail Mudd, of Abbeville; Mark Myshkovskiy, of Due West; Kerah Phillips, of Honea Path; Andrea Poore, of Honea Path; Patrice Stevens, of Donalds; and Brody Woodard, of Abbeville.

Aiken County: Jace Bennefield, of North Augusta; Sarah Crews, of North Augusta; Courtney Lynch, of Aiken; Gabrielle Mobley, of Williston; Olivia Paradis, of North Augusta; Ashley Roberts, of North Augusta; Alexandra Sterling, of Batesburg; Brooke Tipton, of North Augusta; Danielle Walton, of Aiken; Eden Weidman, of North Augusta; and Lois White, of Graniteville.

Anderson County: Carter Albertson, of Anderson; Kristin Black, of Anderson; Xavierus Brown, of Anderson; Kenley Clark, of Anderson; Kelsey Epps, of Belton; Delois John, of Anderson; Alexis Johnston, of Townville; Callie Scragg, of Belton; Mary Elizabeth Simmons, of Anderson; Hannah Stone, of Belton; Katie Whiten, of Pelzer; and Jennifer Wilson, of Anderson.

Barnwell County: Latonya Holman, of Blackville; Julia Richardson, of Barnwell; and Victoria Sanders, of Barnwell.

Beaufort County: Jordan Bates, of Beaufort; Jessica Elkins, of Beaufort; Savannah Malphrus, of Beaufort; Andrew Peter, of Hilton Head Island; Tommaso Rossin, of Hilton Head Island; and Jesse Sanborn, of Beaufort.

Berkeley County: Destiny Boyles, of Cross; Kaylinn Lisbon, of Cross; and Frances Weiland, of Goose Creek.

Charleston County: Sara Horton, of Charleston.

Cherokee County: William Cantrell, of Gaffney; Macy Gault, of Gaffney; Sarah Grigg, of Gaffney; Jada Mayes, of Blacksburg; Adara McClure, of Blacksburg; Emma Mullinax, of Gaffney; Haley Sherbert, of Cowpens; and Macie Smiley, of Gaffney.

Chester County: Breonna Belton, of Great Falls; Hayden Hawkins, of Chester; Melissa Johnson, of Chester; Makenna Murphy, of Edgemoor; and Jahlyn Stinson, of Richburg.

Chesterfield County: Savannah Ange, of Cheraw; Taylor Freeman, of Cheraw; Julie Hyatt, of Cheraw; Joseph Plyler, of Ruby; Dawson Powers, of Society Hill; Victor Maria Santos, of Cheraw; Krislynne Stowe, of Mount Croghan; and Brandon Teal, of Cheraw.

Darlington County: Devin Low, of Timmonsville; Elizabeth Taylor, of Darlington; Sadie Turner, of Hartsville; and Tatum Warr, of Hartsville.

Dorchester County: Alexandre Ballish Regueiro, of North Charleston; Kara Dorrity, of Summerville; Molly Mix, of Summerville; and Abigail Nance, of Summerville.

Edgefield County: Kathryn Warnken, of North Augusta.

Fairfield County: Annie Laurie Mattox, of Winnsboro.

Florence County: Kayla Croft, of Florence; Carrie Irick, of Florence; and Sara Summerfield, of Florence.

Georgetown County: AnnaCromley, of Pawleys Island.

Greenville County: Katie Abare, of Greenville; Emily Banks, of Taylors; Wesley Boehm, of Greenville; Emily Bruns, of Taylors; Katlyn Coker, of Pelzer; Larissa Coreas, of Simpsonville; Carly Davis, of Simpsonville; Niah Elder, of Greenville; Amanda Fortner, of Simpsonville; Melodie Greer, of Greenville; Mikenzie Haupfear, of Piedmont; James Hawthorne, of Pelzer; Haley Histon, of Greenville; Cheyenne Hubbard, of Taylors; Robert Jeffreys, of Mauldin; Oluwadoyinsolami Johnson, of Greenville; Catherine McKee, of Mauldin; Jackson Norrell, of Taylors; Gemma Perez, of Simpsonville; Abigail Piper, of Simpsonville; Thomas Powell, of Greer; Jacob Sims, of Landrum; Anna Smith, of Simpsonville; Lamaria Suber, of Simpsonville; Jennifer Tapp, of Pelzer; Courtney Weber, of Taylors; and Alyssa Wilson, of Simpsonville.

Greenwood County: Alundrea Arnold, of Greenwood; Spencer Bautista, of Greenwood; Amber Bell, of Ninety Six; Jennifer Bell, of Greenwood; Samuel Bickers, of Greenwood; Bethany Bonds, of Greenwood; Brittany Brissey, of Ninety Six; Casilyn Chandler, of Greenwood; Chloe Compton, of Greenwood; Jennifer Cooper, of Greenwood; J. Ross Cooper, of Greenwood; Lauren Covan, of Hodges; Lauren Creswell, of Greenwood; Charity Dotson, of Greenwood; Samantha Fair, of Greenwood; Morgan Ferqueron, of Hodges; Jaquelyn Gingrich, of Greenwood; Taylor Gingrich, of Greenwood; Lloselin Guzman Palmerin, of Greenwood; Jasmine Hardman, of Ninety Six; Valencia Haynes, of Hodges; Caroline Holubek, of Greenwood; Felicia Humphrey, of Greenwood; Mary Hunton, of Greenwood; Joshua John, of Greenwood; LaShonda Jones, of Greenwood; Micah Kastner, of Greenwood; Turner Kirby, of Greenwood; Amber Lee, of Greenwood; Hannah Leister, of Greenwood; Kaleb Lodge, of Troy; Brady Loggins, of Ninety Six; Karla Lopez, of Greenwood; Elizabeth McCurry, of Greenwood; Molly McDermott, of Hodges; Andrew Merritt, of Greenwood; James Norris, of Greenwood; Meghan Philcox, of Greenwood; John Price, of Greenwood; Aaliyah Rice, of Greenwood; Johnathon Rice, of Greenwood; Reagan Richey, of Greenwood; Julia Rickenbaker, of Greenwood; Jessica Robinson, of Greenwood; Alison Rodriguez, of Ware Shoals; Daniel Sanchez, of Greenwood; Sarah Shojaie, of Ninety Six; Khamoni Smith, of Greenwood; Chivin So, of Ninety Six; Marley Spindler, of Greenwood; Tajdric-Edward Stevens, of Greenwood; Robert Terry, of Greenwood; Cara Thompson, of Greenwood; Kathryn Thorpe, of Greenwood; Brianna Thrasher, of Greenwood; Holly Timmerman, of Greenwood; Madison Tripp, of Greenwood; Tinotenda Viga, of Greenwood; Jalen Wideman, of Greenwood; Richard Wideman, of Greenwood; and Kasey Wood, of Ware Shoals.

Horry County: Kailey Haynes, of Murrells Inlet; and Sydney Metz, of Galivants Ferry.

Jasper County: Emma Richardson, of Ridgeland.

Kershaw County: Delaney Guerrero, of Elgin; and Sydney Stanley, of Elgin.

Lancaster County: Adrianna Ray, of Lancaster.

Laurens County: Alicia Campbell, of Gray Court; Valorie Colvert, of Cross Hill; Rikki Johnson, of Gray Court; Grayson Peoples, of Clinton; Mekensie Therrien, of Gray Court; Katelyn Tinsley, of Clinton; Kendall Wakester, of Waterloo; Claire Yochem, of Mountville; and Heidi Ziegler, of Laurens.

Lee County: Joel Seymour, of Bishopville.

Lexington County: Stephanie Allen, of Lexington; Jordan Bowen, of West Columbia; Helena Burton, of Leesville; Elizabeth Cooper, of Lexington; Chelsea Davis, of Lexington; Olivia Elkins, of Lexington; Courtney Ellison, of Irmo; Blythe Faulkner, of Gilbert; Emilee Fertick, of West Columbia; Jessica Grillo, of Lexington; Jessica LeBlanc, of Lexington; Miranda Lesnieski, of Irmo; Steve Marsden, of Lexington; Lillian Martin, of Chapin; Lauren Medlin, of West Columbia; Jared Newsom, of Lexington; Sophia Perkins, of West Columbia; Clayton Scheller, of Cayce; Brianna Schmieding, of Batesburg; Danielle Sharpe, of Lexington; Taylor Simmons, of West Columbia; Taylor Sofaly, of West Columbia; Claire Stevens, of Lexington; Braydon Stevenson, of Gilbert; Kristen Ward, of Lexington; and Rachel Whitlock, of Lexington.

McCormick County: Rosalind Carrell, of McCormick; and Parker Johnson, of McCormick.

Newberry County: Catherine Baker, of Whitmire; Mary Drake, of Prosperity; Sherri Gentry, of Prosperity; Sara Gray, of Newberry; Brianna Kinard, of Newberry; Mary Beth Kunkle, of Newberry; and Anna White, of Newberry.

Oconee County: Claire Baumgarner, of Walhalla; Ashley Beatriz, of Westminster; Matalyn Jackson, of Westminster; Heather Nalley, of Townville; Madison Ranalli, of Walhalla; and Taylor Rounds, of Seneca.

Orangeburg County: Imon Govan, of Orangeburg; Jordon Mack, of Orangeburg; and Jasmine Rivers, of Orangeburg.

Pickens County: Kerri Bates, of Easley; Kristin Bridges, of Central; Blake Edens, of Easley; Amazigh Evans-Smith, of Easley; Rachel Fox, of Easley; and Makayla Smith, of Clemson.

Richland County: Savannah Bates, of Irmo; Jessica Boggs, of Irmo; Tyrese Chandler, of Columbia; Kirsty Ellinger, of Columbia; Daniel Hudson, of Irmo; Iyinda Kirkland, of Irmo; Jadyn Sopha, of Irmo; Kaitlynn Strahl, of Elgin; Amber Sutton, of Columbia; Ashya Whitehead-Moore, of Columbia; and Ateya White-Lampley, of Columbia.

Saluda County: Anais Aguirre, of Saluda; and Rebecca Bryan, of Saluda.

Spartanburg County: Cody Barr, of Pauline; Samantha Godfrey, of Woodruff; Grace Green, of Moore; Alexis Hagood, of Roebuck; Patricia Henderson, of Spartanburg; Amber Hodge, of Spartanburg; Mary King, of Campobello; Samantha Kuehl, of Moore; Sophie-Jade Miron, of Spartanburg; Hannah Pack, of Duncan; Hannah Walden, of Cowpens; Caleb Wilkins, of Boiling Springs; Makensie Wilson, of Inman; Michelle Wilson, of Roebuck.

Sumter County: Diamonte Commander, of Mayesville; Haleigh Jordan, of Sumter; Chynna Mcbride, of Sumter; McKenzie Michelson, of Sumter; and Emily Mulholland, of Sumter.

Union County: Cayla Smith, of Jonesville; Me'Aria Thompson, of Union; and Ashley Vinson, of Union.

York County: Amanda Chrismon, of Rock Hill; Mallory Dixon, of Rock Hill; Breanna Driggers, of Rock Hill; Haley Giles, of Sharon; Sierra Hevel, of Tega Cay; Hannah McKinney, of Rock Hill; Kelli Mendenhall, of Rock Hill; Caleb Snelling, of Rock Hill; Tierra Thompson, of York; and Conley Whittle, of Clover.

Out-of-State: James Betts, of Raleigh, N.C.; Teresa Cearley, of Stamford, Conn.; Emma Efird, of Concord, N.C.; Fraser Ellard, of Roswell, Ga.; Roury Glanton, of Carrollton, Ga.; Sydney Grimes, of Hoschton, Ga.; Robertson Hoyt, of Palm Beach Gardens, Fla.; Reilly Kuenstler, of Van Vleck, Texas; Zhiyi Lin, of Maspeth, N.Y.; Faith Lynn, of Mill Hall, Penn.; Jana Magee, of Flowery Branch, Ga.; Brennen McCarthy, of Clifton, Va.; Luke Narker, of Decatur, Ga.; Kathryn Newton, of Marietta, Ga.; Broderick Richey, of Westfield, Ind.; Hannah Sinner, of Lake Wales, Fla.; Macy Sinner, of Lake Wales, Fla.; Rebekah Smith, of Lewisville, N.C.; Marshall Thompson, of Juliette, Ga.; and Nicolas Weaver, of Charlotte, N.C.

International: Gabriel Balestero, of Sao Paulo, Brazil; Nicolas Chan, of Sao Paulo, Brazil; JingWen Chen, of Shanghai, China; Alexandre Cox-Ashwood, of Wittenheim, France; Mattia Galanti, of Roteglia, Italy; Roberto Garagorri Aldeanueva, of San Sebastián, Spain; Eirik Groner, of Oslo, Norway; Learnmore Jeremia, of Bulawayo, Zimbabwe; Nelli Lius, of Keuruu, Finland; Peiyao Lyu, of Yantai, China; Minji Nam, of Daegu, South Korea; Jing Ren, of Qingdao, China; Anni Shi, of Shanghai, China; Daniel Sonnerstedt, of Sollentuna, Sweden; Xin Yuan, of Qingdao, China; and Leyin Zheng, of Jinan, China.



Lander University announces Dean’s List for Spring 2019


Lander University announces the names of undergraduate students who are recognized with the honor of making the Dean’s List, during the spring semester of the 2018-2019 school year. To qualify for the Dean’s List, a student must earn a GPA between 3.5 and 3.9 over the course of the semester. Students and their hometowns are listed by county below.

Abbeville County: Amber Ballenger, of Abbeville; Devon Bowie, of Abbeville; Ashley Brantly, of Abbeville; Marva Burnside, of Abbeville; Regan Butler, of Abbeville; Cassidy Champoux, of Abbeville; Haleigh Chappell, of Calhoun Falls; Kristen Chayka, of Abbeville; Jacquelyn Coxe, of Abbeville; Alyssa Crawford, of Calhoun Falls; Diamond Crawford, of Abbeville; Zacorbi Crawford, of Calhoun Falls; Hannah Littleton, of Abbeville; Anne New, of Abbeville; Haleigh Phillips, of Honea Path; Whitney Poore, of Honea Path; Saran Seegars, of Lowndesville; Colin Slentz, of Abbeville; Jaret Slentz, of Abbeville; Leigha Snipes, of Abbeville; Robert Stackhouse, of Abbeville; Zachrey Swartzentruber, of Abbeville; Asia Tate, of Abbeville; Chandler Thompson, of Abbeville; Karly Waters, of Abbeville; and Jennifer Wooley, of Iva.

Aiken County: Doryan Broadwater, of Aiken; Andrew Chandler, of Aiken; Nicholas Clary, of North Augusta; Abigail Cutshall, of North Augusta; Grace Flanders, of North Augusta; Carrie Floth, of Beech Island; Taylor Gordon, of Ridge Spring; Sebastian Jones, of Aiken; Robert Kelly, of Aiken; Kristen McKnabb, of Aiken; Madilyn Reed, of Graniteville; McKenna Scott, of Aiken; Elizabeth Wall, of North Augusta; Joseph Whitt, of Graniteville; and Kristen Wright, of North Augusta.

Anderson County: Kalee Aiken, of Easley; Alora Arnold, of Iva; Christin Branyon, of Honea Path; Erika Brown, of Belton; Rachel Collier, of Anderson; Mickayla Crumley, of Piedmont; Michale DePree, of Honea Path; Lauren Frazier, of Honea Path; Robert Gilbertson, of Anderson; Estefania Vera Gonzalez, of Honea Path; Ashley Hampton, of Anderson; Richard Harper, of Belton; Joshua Hawthorne, of Belton; Brooklyn Hayes, of Honea Path; Lauren Hindman, of Anderson; Taylor Hyte, of Anderson; Devin Keefe, of Honea Path; Dennis Lollis, of Starr; Graysen Lott, of Anderson; Jocelyn Martin, of Anderson; TaMauria Mattison, of Anderson; Christian Maxwell, of Anderson; Jessica Mullens, of Iva; Absalon Richardson, of Anderson; Daniel Saxon, of Easley; Emily Slice, of Starr; Jessica Smith, of Pendleton; Rachel Sorrow, of Belton; Madison Stansell, of Piedmont; Erin Stevens, of Belton; Mary Thompson, of Honea Path; Damiya Todd, of Anderson; Erin Vandiver, of Pelzer; and Candiea Whitfield, of Anderson.

Barnwell County: Skylar Brown, of Williston; and Dayla Williams, of Williston.

Beaufort County: Gabriel Couto, of Hilton Head Island; Zachary Haskett, of Beaufort; Roderick McPherson, of Bluffton; Brian Murphy, of Bluffton; Amaria Pendleton, of Seabrook; Christopher Washington, of Hilton Head Island; and Chanel Williamson, of Saint Helena Island.

Berkeley County: Alyssa Ackerman, of Goose Creek; Travis Beckwith, of Summerville; Adam Elliget, of Goose Creek; Christine Fort, of Bonneau; Aaron Herrick, of Summerville; Terik Kelly, of Summerville; Christine Mole, of Summerville; Taylor Morrison, of Goose Creek; Makayla Treadway, of Summerville; and Elizabeth Zeigler, of Bonneau.

Calhoun County: Deanna Williams, of Gaston.

Charleston County: Shadaisha Altacho, of Bluffton; Elizabeth Aydlette, of Charleston; Olivia Brazelton, of Ravenel; Julissa Cardenas, of North Charleston; Rhealyn Dinkins, of Charleston; Amina Khadr, of Hanahan; Matthew King, of Ravenel; Jada Miller, of North Charleston; Cullen Orcutt, of Mount Pleasant; Tahliha Smith, of Charleston; Amanda Smoak, of Charleston; and Paige Snead, of Johns Island.

Chester County: Kaylee Etters, of Chester; and Zharia Killian, of Chester.

Chesterfield County: Robert Funderburk, of Ruby; Alyssa Hyatt, of Cheraw; and Anastasia Price, of Patrick.

Clarendon County: Janette Murdoch, of Manning.

Colleton County: Alexander Kolb, of Cottageville.

Darlington County: Nyasia James, of Darlington; Christina Meakim, of Lamar; and Fraschell Sansbury, of Darlington.

Dorchester County: Taylor Aikins, of Summerville; Emilla Carlton, of Summerville; Ayanna Maner, of North Charleston; Keatin Ramsey, of Ridgeville; Devon Sawyer, of Summerville; and Grace Zoller, of Summerville.

Edgefield County: Gabrielle Key, of Johnston; Jaylon Key-Lott, of Johnston; Briele Potts, of Edgefield.

Florence County: Katelyn Bair, of Florence; Haley Cain, of Lake City; Allie Howell, of Florence; and Lizzie Singletary, of Pamplico.

Georgetown County: Taylor Baxley, of Andrews; and Peter Thurlow, of Georgetown.

Greenville County: Akilah Abdullah, of Simpsonville; Desiree Abercrombie, of Taylors; Kaitlyn Adams, of Greer; Jennifer Brown, of Taylors; Kevin Carvajal, of Greer; Alezie Cook, of Simpsonville; Joseph Donelan, of Simpsonville; Madison Farmer, of Simpsonville; Sierra Farmer, of Greer; Max Feltes, of Simpsonville; Halie Finotti, of Simpsonville; Kiani Gates, of Greer; Andrea Gaynor, of Simpsonville; Megan Golz, of Simpsonville; Melysia Grover, of Mauldin; McKinsey Hammock, of Greenville; Amanda Harrison, of Greenville; Emily Hernandez, of Greenville; Georgia Kay, of Piedmont; Ashlei Kilgore, of Greenville; Donovan Loftis, of Piedmont; Tia Mahaffey, of Mauldin; Rachel Marrah, of Greenville; Cameron Meadows, of Taylors; Ryan Mitchell, of Taylors; Shelby Murphy, of Simpsonville; Malik Nelson, of Greenville; Aanuoluwapo Ojo, of Greenville; Cameron Pate-Addie, of Piedmont; Alexandria Reynolds, of Simpsonville; Timothy Roach, of Greenville; Joseph Rossi, of Landrum; Taa Scott, of Pelzer; Lauren Shuba, of Simpsonville; Kimberly Sizemore, of Travelers Rest; Grayson

Stafford, of Greenville; Alisa Taylor, of Simpsonville; Leah Taylor, of Simpsonville; Tommy Teaster, of Simpsonville; and Tyraya Trisvan, of Simpsonville.

Greenwood County: Christopher Addy, of Ninety Six; Victoria Alexander, of Greenwood; Maria Alvarez, of Greenwood; Stephanie Arrington, of Greenwood; Jackson Bagwell, of Greenwood; Kosovare Bela, of Greenwood; Stefanie Bernabe, of Greenwood; Natalie Bishop, of Ware Shoals; Kaitlyn Blakley, of Ware Shoals; Ronald Boone, of Greenwood; Lauren Branyon, of Greenwood; JaKayla Brown, of Ninety Six; Molly Brunson, of Greenwood; Lauren Buchanan, of Greenwood; Robert Burke, of Bradley; Breanna Butler, of Bradley; Niaget Butler, of Greenwood; Thibault Chretien, of Greenwood; Hayley Clayton, of Greenwood; Estelle Cloete, of Greenwood; Kaitlyn DeVore, of Greenwood; Davis Dickey, of Ninety Six; Richard Dilleshaw, of Greenwood; Hannah Elmore, of Greenwood; William Evans, of Greenwood; Hampton Fallaw, of Greenwood; Jitwan Floyd, of Greenwood; Cynthia Gatchell, of Greenwood; Christopher Greenway, of Greenwood; Maegan Hamm, of Ninety Six; Brooke Haynie, of Greenwood; Andrew Higginbotham, of Greenwood; Marilyn Hilley, of Ninety Six; Annie Holliday, of Greenwood; Annicia Holloway, of Hodges; Jessica Holmes, of Ninety Six; Nathaniel Howle, of Greenwood; Anna Jenkins, of Ninety Six; Victoria Jester, of Greenwood; Michal Johnson, of Greenwood; Taylor Johnson, of Hodges; James Jones, of Greenwood; Ladavia Jones, of Greenwood; Cody Jordan, of Greenwood; Erika Koizumi, of Greenwood; Hollie Lindley, of Hodges; Alicia Loggins, of Greenwood; Haley Loggins, of Greenwood; Nicholas Marshall, of Greenwood; Tucker Mathews, of Greenwood; Corrie McCoy, of Greenwood; Savannah Medford, of Ninety Six; Jonathan Meredith, of Greenwood; Kathryn Meredith, of Greenwood; Gatlin Minick, of Hodges; Carleigh Mobley, of Greenwood; Caroline Moody, of Greenwood; David Morrone, of Ninety Six; Jordan Morse, of Ninety Six; Lydia O'Neal, of Greenwood; Sovanroth Ou, of Ninety Six; Robert Owens, of Greenwood; Alexis Parker, of Greenwood; Connor Patterson, of Greenwood; Kyra Ross, of Greenwood; Collin Scates, of Greenwood; Rachel Starling, of Greenwood; Katrina Steinkraus, of Greenwood; Marissa Stennett, of Greenwood; Nicholas Stevenson, of Greenwood; Colby Stone, of Greenwood; Samantha Vanhoy, of Greenwood; Grant Vickery, of Greenwood; Kaley Whitcomb, of Ninety Six; Greyson Williams, of Greenwood; Ansley Woodard, of Ninety Six; and Seth Young, of Greenwood.

Horry County: Megan Faris, of Myrtle Beach; Virginia Sarvis, of Loris; and Christopher Seese, of Myrtle Beach.

Kershaw County: Nylenna Polite, of Elgin; and Nicholas Spitzer of Lugoff.

Lancaster County: Hallie Caroway, of Lancaster; Morgan Johnston, of Fort Mill; Sealey Mackey, of Heath Springs; Cassidy McKittrick, of Heath Springs; and Bailee Younce, of Fort Mill.

Laurens County: Julia Burdette, of Ware Shoals; Matthew Campbell, of Laurens; Elizabeth Childress, of Clinton; Elexis Emery, of Waterloo; Michael Gopaul, of Waterloo; James Hill, of Laurens; Hannah Hipp, of Clinton; Sonnie Holliday, of Laurens; Anna Mitchum, of Laurens; Caleb Moss, of Ware Shoals; Sarah Prince, of Cross Hill; Darian Ray, of Ware Shoals; Kelsey Sharpe, of Laurens; Megan Shelton, of Laurens; Amberlea Smith, of Waterloo; Jessi Vinson, of Laurens; James Whitt, of Gray Court; and Katelyn Witt, of Ware Shoals.

Lee County: Madison Copeland, of Bishopville.

Lexington County: Katherine Arthur, of Chapin; Devin Bernhagen, of Gaston; Kevin Brazell, of Gaston; Evana Brimfield, of West Columbia; Keelie Burns, of Pelion; Kaitlyn Byrum, of Lexington; Monica Cannon, of Pelion; Madison Corley, of Lexington; Isaiah Daley, of West Columbia; Ashley Dever, of Lexington; Danis Fertick, of West Columbia; Kalue Frierson, of West Columbia; Austin Gibson, of Lexington; Kelsey Gordon, of Columbia; Julia Griffin, of Chapin; Landon Hornacek, of Lexington; Kristin Hutchins, of Lexington; Sydney Kaiser, of Swansea; Allie Kennedy, of Pelion; Brice Kirven, of Lexington; Brady Mason, of Lexington; Arie Catherine O'Dell, of Batesburg-Leesville; Jimmy O'Dell, of Cayce; Lindsay Parker, of Columbia; Madison Pfaff, of Chapin; Haley Rabon, of Lexington; Kiana Riley, of Chapin; Hope Salyer, of Lexington; Chandler Slack, of Chapin; Brandon Smith, of Lexington; Justin Smith, of Batesburg-Leesville; Hannah Stephenson, of Lexington; Molly Taylor, of Gilbert; Denver Truesdale, of Lexington; Abbriana Washington, of Gaston; Myles Wessinger, of Cayce; Alyssa Whittle, of Lexington; Abigail Wills, of Gilbert; and Charnae Wilson, of Lexington.

Marlboro County: Sara Rogers, of Bennettsville.

McCormick County: Delshawn Anderson, of McCormick; Britteny Britton, of Clarks Hill; Ryan Fyffe, of McCormick; and Toniyah Wideman, of McCormick.

Newberry County: Shakera Griffin, of Newberry; Mattie Holland, of Pomaria; Erika Jurgschat, of Prosperity; Ashley McJunkins, of Newberry; Tatyana Praylow, of Prosperity; Susan Rikabi, of Newberry; Tia Sims, of Newberry; Taylor Swygert, of Newberry; Lea Toby, of Whitmire; Grace White, of Newberry; and Taisha Williams-Caldwell, of Newberry.

Oconee County: Cameron Black, of Westminster; Whitney Bowen, of Westminster; Christopher Coppinger, of Walhalla; Lauren Jackson, of Westminster; Khyliah Mahdi, of Seneca; Megan McJunkin, of Westminster; Neil Rogers, of Westminster; Katera Watson, of Seneca; and Victoria Wilbanks, of Salem.

Orangeburg County: Aniukha Davis, of Eutawville; Chineka Davis, of Orangeburg; Jessica Davis, of Elloree; De'Asia Jenkins, of Eutawville; and Saray Popoca, of Bowman.

Pickens County: Evan Burton, of Pickens; Brookelyn Garner, of Easley; Taylor Gibson, of Easley; Noah King, of Liberty; Mariah Mickens, of Pickens; Natalie Munson, of Easley; Fiona Newell, of Clemson; Bryan Pickler, of Easley; and Eryn Smith, of Pickens.

Richland County: Timia Benson-Gibbs, of Columbia; Luz Cervantes, of Columbia; Cameron Chalmers, of Blythewood; Cameron Crawford, of Chapin; Corey Cunningham, of Columbia; David Edmonds, of Columbia; Armir Goodwin, of Columbia; Katherine Goodwin, of Ridgeway; Margaret Gustafson, of Elgin; Kyle Hardwick, of Columbia; Derrick Jackson, of Columbia; Emily Jermstad, of Columbia; Jamari Johnson, of Columbia; James Long, of Columbia; Ashley Lucas, of Irmo; Abigail McCullough, of Columbia; Megan McDonald, of Irmo; Taylor McRavin, of Columbia; Ezaria Myles, of Hopkins; Peyton Sables, of Blythewood; Martin Samuels, of Blythewood; Margaret Seufer, of Elgin; Courtney Smith, of Irmo; Kailyn Webber, of Columbia; Johnelle Weekley, of Irmo; and Mia Wilson, of Columbia.

Saluda County: Anna Connelly, of Batesburg-Leesville; Maliayah Edmond, of Batesburg-Leesville; Paige Kaiser, of Batesburg-Leesville; Taylor Martin, of Saluda; Mercedez Mathis, of Saluda; Hudson Noteboom, of Saluda; Taylor Padgett, of Saluda; Robert Ridlehoover, of Saluda; Elizabeth Robertson, of Saluda; Drayton Rowe, of Batesburg-Leesville; Jacob Smith, of Saluda; Adam Swann, of Saluda; Brandon Vasquez, of Saluda; Autumn Wofford, of Batesburg-Leesville; and William Yonce, of Saluda.

Spartanburg County: Kristen Blanchard, of Roebuck; Caitlyn Brewer, of Boiling Springs; Sarah Brewer, of Spartanburg; Courtney Brink, of Spartanburg; Taylor Cooper, of Woodruff; Katelyn Dawson, of Moore; Jordan Fowler, of Moore; Malik Goodman, of Enoree; Abby Harris, of Chesnee; Sarah Kolb, of Spartanburg; Joseph Lovin, of Spartanburg; Jordyne Manzer, of Boiling Springs; Elizabeth Medlock, of Campobello; Ashley Moorman, of Woodruff; Sophie Oder, of Greer; Savannah Thompson, of Woodruff; Brooke Trotter, of Boiling Springs; and Jada Wilkins, of Lyman.

Sumter County: Jayla Lawson, of Dalzell; and Shantea Washington, of Sumter.

Union County: Cassidy Pridemore, of Union.

York County: Azure Aiken, of Rock Hill; Faith Alexander, of Clover; Charis Barger, of Tega Cay; Hailey Calcut, of Lake Wylie; Danielle Dowling, of Rock Hill; Brandon Eish, of York; Morgan Foster, of Rock Hill; Peter Gaither, of Rock Hill; Megan Higginbotham, of Rock Hill; Zackary Hughes, of Clover; Ja'Meria Jackson, of Clover; Matthew Myers, of Lake Wylie; Bryan Patterson, of Clover; Halie Philbeck, of York; Talasia Powell, of Rock Hill; Megan Roeben, of Rock Hill; Joye Smith, of Rock Hill; Mallory Smith, of Rock Hill; and A'maiya Welch, of Rock Hill.

Out-of-State: Jacob Armstrong, of Avon, Conn.; Zachary Barnard, of Warfordsburg, Pa.; Elise Choate, of Toddville, Iowa; Kyle Coopwood, of Manassas, Va.; Elizabeth Copeland, of Peachtree City, Ga.; Tabitha Dailey, of Augusta, Ga.; Sarah Davis, of Fort Myers, Fla.; Devin Duhme, of West Chester, Ohio; Kylee Eppl, of Sanford, Fla.; Michael Fitschen, of Margate, Fla.; Ryan Flores, of Erwin, N.C.; Julianna Germond, of Marcy, N.Y.; Rebekah Grant, of Roswell, Ga.; Jamarius Hairston, of Salisbury, N.C.; Hannah Hritz, of Sarasota, Fla.; Cole Hunter, of Mount Juliet, Tenn.; Jordan Kielson, of Canton, N.C.; Logan Leverette, of Winder, Ga.; McKenzy Long, of Wichita, Kan.; Hope McComas, of New Brighton, Pa.; Alexandria Mercer, of Waxhaw, N.C.; Kalisa Palmer, of Augusta, Ga.; Carson Schlegel, of Clermont, Fla.; Mikhala Stevens, of Holland, Mich; Brianna Surrento, of Long Beach, Miss.; Bridgett Tierney, of Mocksville, N.C.; Lindsey Wiggins, of Acworth, Ga.; Lakeeva Wilson, of Charlotte, N.C.; Alexcia Wong, of Tampa, Fla.; and Colton Yeager, of Jacksonville, Fla.

International: Oliver Brock, of Nottinghamshire, United Kingdom; Yuhang Cai, of Shanghai, China; Bradley Chiduku, of Harare, Zimbabwe; Codrin Cobzaru, of Iasi, Romania; Braydon Evans, of Oakville, Canada; Kyle Ferguson, of Larkhall, United Kingdom; Tianyu Han, of Qingdao, China; Oakley Hanger, of Weymouth, United Kingdom; Genshen Hu, of Shenzhen, China; Ting Jiang, of Qingdao, China; DaYee Kim, of Incheon, South Korea; George Knight, of Whitchurch, United Kingdom; Lars Kveseth, of Gjoevik, Norway; Chloe Le Franc, of Haute-Goulaine, France; Michael Leach, of Wigan, United Kingdom; Yitong Li, of Shanghai, China; Qi Liu, of Xinxiang City, China; Carlos Lopez, of El Masnou, Spain; Xianlin Lu, of Laiwu, China; Chelesani Nyathi, of Bulawayo, Zimbabwe; Fergus O'Rourke, of Dublin, Ireland; Lucia Ric, of Santa Cruz, Bolivia; Matthew Ridley, of Hartlepool, United Kindom; Liam Roos, of Amsterdam, Netherlands; Juliette Vidal, of Carnac, France; and Zecheng Yin, of Qingdao, China.



Lander University announces Freshman Honor Roll for Spring 2019


Lander University announces the undergraduate students who have been named to the Freshman Honor Roll for earning top academic achievements during the 2018-19 school year. The Freshman Honor Roll recognizes first year students achieving a GPA of 3.00-3.49 during their freshman year at the university. Students receiving this honor are listed by county below:

Abbeville County: Darian Grier, of Donalds; and Alexander Jackson, of Abbeville.

Aiken County: Brittany Matranga, of Warrenville.

Anderson County: Michael Kline, of Easley; Sydney Mackey, of Williamston; Ryan Morin, of Piedmont; and Lindsay Taylor, of Anderson.

Beaufort County: Charles Farrell, of Hilton Head Island.

Berkeley County: Rebecca Burgin, of Moncks Corner; and Lauren Litchfield, of Moncks Corner.

Charleston County: Erica McCanick, of Hollywood.

Cherokee County: Jillian Westcott, of Gaffney.

Darlington County: Darius Rhodes, of Darlington.

Fairfield County: Kimberly Albert, of Winnsboro.

Greenville County: Tajzah Coleman, of Taylors; Autumn Falkingham, of Greenville; Brandon Lee, of Greenville; and Tien Mai, of Taylors.

Greenwood County: Erica Worthing, of Greenwood; and Chloe Young, of Greenwood.

Kershaw County: Peyton Truesdale, of Camden.

Laurens County: Raylyn Garner, of Honea Path; and Arielle Wilder, of Ware Shoals.

Lexington County: Chandler Bulwinkle, of Chapin; Zyayshia Mayers, of Little Mountain; and Caleb Sheldon, of Lexington.

Newberry County: Destiny Sims, of Newberry.

Orangeburg County: Sole Johnson, of Eutawville.

Richland County: Makayla Elliott, of Irmo; Ashlyn Gray, of Columbia; and Mary Oyeneyin, of Irmo.

Spartanburg County: Ethan Parton, of Roebuck.

International: Rahul Ajay, of Hyderabad, India; Joe Conway, of Newcastle, United Kingdom; and Maxime Legros, of Saint-Briac-sur-mer, France.







Article Comment Submission Form
Please feel free to submit your comments.

Article comments are not posted immediately to the Web site. Each submission must be approved by the Web site editor, who may edit content for appropriateness. There may be a delay of 24-48 hours for any submission while the web site editor reviews and approves it.

Note: All information on this form is required. Your telephone number is for our use only, and will not be attached to your comment.
Submit an Article Comment
First Name:
Required
Last Name:
Required
Telephone:
Required
Email:
Required
Comment:
Required
Passcode:
Required
Anti-SPAM Passcode Click here to see a new mix of characters.
This is an anti-SPAM device. It is not case sensitive.
   


Advanced Search











Life
Home | Facebook | Twitter
GwdToday.com • 720 Montague Ave Suite 314 • Greenwood • SC • 29649 • News@GwdToday.com
Software © 1998-2019 1up! Software, All Rights Reserved